Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

73 lata temu zakończyła się wojna. 8 maja to ważny dzień!

- Ale super! – mówił Wiktor Żyliński ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Słubicach, po wyjściu z rosomaka, który stanął dziś, 8 maja, na placu przed Urzędem Miejskim. Ośmiokołowy transporter opancerzony, a także inne wojskowe pojazdy i sprzęty prezentowali żołnierze elitarnej 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zaproszeni przez gminę z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Przedszkolaki, uczniowie podstawówek, gimnazjaliści… wszyscy chcieli wejść do środka rosomaka, który przyciągał uwagę wielkimi rozmiarami i swoim wyposażeniem. - Dizajn tego czołgu jest niesamowity – chwalił Wiktor Żyliński. Klaudia Liedtke z SP nr 1, która też weszła do środka, była podobnego zdania. Oprócz rosomaka wielkim zainteresowaniem cieszyła się też broń. Szczególnie chłopcy chcieli wziąć do rąk maszynowe karabiny, z których korzysta wojsko. – Ale ten karabin jest ciężki! – stwierdził jeden z uczniów.

Dzieci zaglądały też do punktu informacyjnego 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Z ulotek, które były tam dostępne, można się było dowiedzieć, że żołnierze Wielkopolskiej Brygady walczyli w misjach w Afganistanie i Iraku, m.in. w Karbali, Ad Diwaniyah i Al Kut. Za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań jednostka była trzykrotnie wyróżniana tytułem honorowym „Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” , a w 2012 roku Polski Kontyngent w Islamskiej Republice Afganistanu, którego trzon stanowili żołnierze z lubuskiego, za szczególną ofiarność i odwagę, został wyróżniony przez MON tytułem „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”. Wielkopolska Brygada stacjonuje w Międzyrzeczu, Wędrzynie i Krośnie Odrzańskim.

Do Słubic przyjechały też dziś dzieci z przedszkola w Kunowicach. - Jaką mamy dziś rocznicę? - pytała je nauczycielka Beata Sierżant. - Zakończenia II wojny światowej - odpowiedziały maluchy.  Już w czasie rannych zajęć dowiedziały się, że 8 maja 1945 roku Niemcy ogłosiły bezwarunkową kapitulację, co zakończyło pięcioletnią wojnę.  

Autor: Beata Bielecka | 8 maja 2018Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one