Słubice

  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Uczcimy rocznicę pierwszych wolnych wyborów

Z inicjatywy burmistrza Mariusza Olejniczaka, gmina Słubice, wspólnie z Rzepinem, Ośnem Lubuskim, Cybinką i Górzycą oraz Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, organizują 4 czerwca 2019 roku obchody 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce, do których doszło w 1989 roku.

4 czerwca 1989 roku to ważna data dla Polaków. Wybory zapoczątkowały budowę demokracji, o którą walczyli m.in. stoczniowcy z Gdańska, robotnicy z Poznania i Radomia, ale też tysiące lokalnych patriotów, o których nie zawsze się dziś pamięta. Wielu z nich, po czerwcowych wyborach, budowało samorządy.

– Chciałbym nadać tej rocznicy podniosły charakter. Będzie to doskonała okazja, żeby spotkać się z osobami, które w gminach powiatu słubickiego tworzyły struktury wolnego państwa. Dlatego wyszedłem z inicjatywą powołania wspólnego komitetu honorowego, składającego się z włodarzy ościennych gmin i cieszę się, że burmistrzowie: Rzepina, Ośna i Cybinki, oraz wójt Górzycy poparli ten pomysł – podkreśla burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak.

4 czerwca w słubickim Collegium Polonicum odbędzie się konferencja, którą gminy będą współorganizować z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, poświęcona polskiej drodze do wolności. Poprzedzi ją otwarcie wystawy fotograficznej, która przybliży wydarzenia sprzed lat i mieszkańców naszych gmin, którzy włączyli się wówczas w walkę o demokrację, a potem w tworzenie samorządów. Wystawę tę będzie można później obejrzeć w każdej gminie w powiecie słubickim.

Chcemy też zaprosić uczniów ze wszystkich gmin, które włączyły się w przygotowanie uroczystości, do pogłębienia wiedzy o historii lat 1980-1990. W planach mamy drużynowy konkurs wiedzy " Polska droga do wolności 1980-1990", który odbędzie się 16 maja w Polsko-Niemieckim Centrum Spotkań w Górzycy. Wręczenie atrakcyjnych nagród trzem zwycięskim drużynom nastąpi podczas uroczystości rocznicowych w Collegium Polonicum.

Zwracamy się też do mieszkańców z gorącą prośbą. Jeśli macie Państwo fotografie, dokumenty, osobiste pamiątki, wydawnictwa drugiego obiegu, plakaty, zarówno te zawierające propagandowe hasła, jak i opozycyjne, prosimy o ich udostępnienie. Chcemy je wypożyczyć na krótki czas, celem digitalizacji tych materiałów, i na tej podstawie stworzyć wystawę fotograficzną "Polska droga do wolności 1980-1990". W tej sprawie prosimy się kontaktować z rzeczniczką prasową Urzędu Miejskiego w Słubicach, mail: beata.bielecka@slubice.pl, tel. 602 184 281

Autor: Beata Bielecka | 20 marca 2019

Wróć Drukuj

facebook google plus one