Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z niesamowitą biografią

25 kwietnia, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, rozmawiano o biograficznej powieści Giuseppe Catozzelli „Nie mów, że się boisz”.
Jej bohaterką jest dziewczyna, która urodziła się, aby biegać. Niczego innego nie pragnęła. Bieganie miała po prostu we krwi. Nazywała się Samia Yusuf Omar.Urodziła się 25 marca 1991 r. w Mogadiszu. Zginęła 2 kwietnia 2012r. w otchłaniach Morza Śródziemnego.

Samia była Somalijką. Miała kochających, mądrych i bardzo wyrozumiałych rodziców, rodzeństwo…. i Alego. „Urodzili się w odstępie trzech dni i żyli oddaleni o kilka kroków”. Dzielili ze sobą wszystko, byli nierozłączni. Mieli wspólne pasje, marzenia i nadzieje. Ona była z klanu Abgalów, on z Darodów. Należeli do klanów pozostających w stanie wojny, która wybuchła 8 tygodni przed ich narodzinami. Wojna zabierze im bardzo dużo, ale nie zniszczy ich przyjaźni. Staną się „bratem” i „siostrą”, „zawodniczką” i „trenerem”.

Kiedy poznajemy Samię ma 8 lat, kiedy się z nią rozstajemy… ma ich zaledwie 20. Co stało się na przestrzeni 12 lat, że z biednej dziewczynki bez butów i ubrania stała się najszybszą kobietą Somalii. Reprezentowała swój kraj na Olimpiadzie w Pekinie w 2008 r. i marzyła o kolejnej w Londynie. Jej marzenia sięgały dalej. Zawsze pamiętała słowa ojca: „Pewnego dnia poprowadzisz somalijskie kobiety do wyzwolenia z niewoli, w którą wpędzili ją mężczyźni. Będziesz ich Przewodniczką, moja maleńka bojowniczka”. To stało się drogowskazem na jej przyszłe dni.

Kochała swój kraj, chciała go reprezentować, występować w jego barwach… ale była to miłość trudna i nie zawsze odwzajemniona. Jaką drogę przebyła Samia, co stało się z jej rodziną, czy przyjaźń z Alim przetrwała, dlaczego zginęła u włoskich wybrzeży…? Na te i inne pytania znajdziecie Drodzy Czytelnicy odpowiedź w książce G. Catozzella „Nie mów, że się boisz”, do przeczytania której gorąco zachęcają klubowiczki słubickiego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Autor: Beata Bielecka | 7 maja 2018Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one