Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

Gdy niebezpieczna roślina pojawiła się wiosną na terenach należących do gminy została natychmiast usunięta, teraz magistrat walczy, żeby zniknęła też z innych obszarów. - Barszcz Sosnowskiego stwierdziliśmy przy ul. Rysiej, Wilczej i w Drzecinie i zanim zakwitł i zaczął się rozsiewać został usunięty – mówi Agata Kułaga z wydziału inwestycji i ochrony środowiska słubickiego magistratu. Gdy toksyczny chwast, niebezpieczny szczególnie przy ostrym słońcu (kontakt z sokiem tej rośliny może prowadzić do tragicznych w skutkach oparzeń) stwierdzono w okolicy pola golfowego niedaleko Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji urzędnicy natychmiast wysłali pismo do właściciela terenu zobowiązując go do wycięcia barszczu Sosnowskiego. Ma to nastąpić niebawem.

Roślinę tę stwierdzono też kilka dni temu na polach prowadzących do Drzecina. Właściciel też został już o tym powiadomiony, a gmina zadbała o to, żeby w sąsiedztwie postawić tablicę ostrzegawczą. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną wytrzymałą i trudną do zwalczenia, powoduje też degradację środowiska. Rozmnaża się wyłącznie za pomocą nasion, których wytwarza wielkie ilości. Do Polski trafił z dawnego ZSRR. Sprowadzono go jako paszę dla zwierząt. Przy usuwaniu rośliny trzeba zachować szczególną ostrożność. Należy chronić skórę ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, bo materiały z włókien naturalnych wchłaniają sok. Gdyby jednak doszło do kontaktu z rośliną należy szybko i dokładnie umyć skórę wodą z mydłem i unikać słońca przynajmniej przez 48 godzin. Koniecznie trzeba też chronić oczy zakładając gogle lub okulary. Gdyby sok dostał się do oczu, jeszcze przed wizytą u lekarza należy przemyć je dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem).

Autor: Beata Bielecka | 27 czerwca 2018

Wróć Drukuj

facebook google plus one