Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Słubice i Frankfurt zmieniają obraz pogranicza

Czeka nas rok, który z pewnością przejdzie do historii Dwumiasta dzięki kolejnym wspólnym projektom. O planach tych rozmawiali radni i pracownicy samorządowi podczas dorocznego spotkania, które 11 stycznia zorganizowaliśmy w Collegium Polonicum. W czasie tego spotkania doszło do podpisania ważnej umowy, dzięki której przez najbliższe dwa lata pracownicy obu administracji i radni uczyć się będą języka sąsiada, organizowane też będą m.in. integracyjne spotkania mieszkańców przybliżające kulturę sąsiedniego kraju.

- To Państwo dajecie przykład mieszkańcom i wyznaczacie kierunki naszej współpracy – mówił do radnych i pracowników obu samorządów burmistrz Tomasz Ciszewicz. Nadburmistrz Frankfurtu dr Martin Wilke podkreślał, że współpraca jest modelowa, a projekty, które razem realizujemy zmieniają obraz naszego Dwumiasta.

To, jak wiele udało się wspólnie zrobić, pokazał film zaprezentowany podczas spotkania w Collegium Polonicum, który podsumował wydarzenia 2017 roku. Przypomniał m.in. zorganizowany po raz pierwszy Transgraniczny Dzień Dziecka, który odbył się w Słubicach, Miejskie Święto Hanzy "Bunter Hering-Swawolny Kogucik, Bieg bez granic, zbiórkę pieniędzy na odbudowę gorzowskiej katedry, Transgraniczne Forum Kształcenia, Dzień Europy czy inaugurację projektu „Europejskie modelowe miasto współpracy transgranicznej Słubice&Frankfurt nad Odrą”, którego budżet wynosi 1,2 mln euro.

To dzięki dofinansowaniu projektu przez Unię Europejską w ciągu najbliższych dwóch lat odbywać się będą wspólne imprezy integracyjne, projekt zakłada też utworzenie grup roboczych działających w obszarze edukacji, kultury, turystyki i sportu. Partnerzy projektu to: gmina Słubice, miasto Frankfurt nad Odrą, Europejski Uniwersytet Viadrina (partnerzy wspierający: Brandenburska Orkiestra Państwowa Frankfurt nad Odrą, Słubicki Miejski Ośrodek Kultury i Słubickim Ośrodek Sportu i Rekreacji).

W trakcie spotkania w Collegium Polonicum doszło do podpisania umowy między partnerami. Słubice reprezentowali burmistrz T. Ciszewicz i skarbnik Rafał Dydak, Frankfurt - dr M. Wilke i kanclerz Viadriny Niels Helle-Meyer. W ramach projektu m.in. Niemcy poznają tradycję Tłustego Czwartku w Polsce, przed Wielkanocą mieszkańcy Słubic i Frankfurtu będą wspólnie malować jajka i robić palmy, w maju kolejny raz obchodzić będziemy Dzień Europy, a w czerwcu znów zaprosimy na polsko-niemiecki dzień dziecka. Będziemy też puszczać wianki na Odrze w Noc Świętojańską, w sierpniu przedstawiciele Dwumiasta będą na Przystanku Woodstock zachęcać do studiowania na pograniczu, a w listopadzie zaprosimy na kolejne Transgraniczne Forum Kształcenia. W ramach projektu, od kwietnia, przez blisko dwa lata, ok. 160 urzędników uczyć się będzie języka sąsiada oraz języka angielskiego na kursach we frankfurckim Uniwersytecie Ludowym.

Kabareciarz Steffen Moeller, którego zaprosiliśmy na doroczne spotkanie radnych zaskoczył wszystkich, gdy stwierdził, że niechętnie przyjeżdża na pogranicze. To dlatego, że rozprawiliśmy się tu ze stereotypami, które w innych rejonach Polski czy Niemiec, dostarczają mu pożywki do żartów.

Autor: Beata Bielecka | 12 stycznia 2018Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one