Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Polacy i Niemcy znów wspólnie odwiedzą słubicki cmentarz

Adam Poholski i Roland Semik organizują w czwartek 1 listopada, w Dniu Wszystkich Świętych, polsko-niemiecki spacer na cmentarz komunalny w Słubicach. Zbiórka chętnych o 17.00 przy wejściu do kościoła NMP Królowej Polski (ul. 1 Maja 31).
Już po raz szósty mieszkańcy Dwumiasta Słubice/Frankfurt odwiedzą groby Polaków i Niemców, które znajdują się na terenie słubickiej nekropolii. Organizatorzy opowiedzą o historii tego miejsca i wspólnych tradycjach związanych ze świętem zmarłych.

Przewodnikami wydarzenia, zainicjowanego przed laty przez 77-letniego dziś Eckarda Reißa z Frankfurtu nad Odrą, będą Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego i członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą oraz Adam Poholski, współpracujący z Uniwersytetem Ludowym (niem. Volkshochschule) we Frankfurcie nad Odrą, a na co dzień przewodnik wycieczek, a także sekretarz i księgowy Polskiego Towarzystwa do Walki z Kalectwem, Koło w Słubicach.

W miniony weekend, w ramach przygotowania do spaceru, odbyło się społeczne sprzątanie wybranych słubickich grobowców, które nie mają swoich stałych opiekunów. W ten sposób udało się zebrać sześć dużych worków liści, trawy, starych zniczy, wieńców i zwykłych śmieci.

Podczas czwartkowego spaceru po cmentarzu będzie mowa m.in. o polskich tradycjach związanych z Dniem Wszystkich Świętych, różnicach między katolickim Dniem Wszystkich Świętych i ewangelicką Niedzielą Zmarłych, ale i o historii cmentarza komunalnego w Słubicach założonego już w 1814 r., czy wspomnienie dawnej kaplicy z 1901 r. Będzie też krótka opowieść o cmentarzach w tradycjach kresowych i romskich, a na koniec zapalenie symbolicznych zniczy przy wybranych grobowcach.

Cmentarz komunalny w Słubicach to miejsce, gdzie spoczywają nie tylko Polacy - mieszkańcy obecnych Słubic, ale także Niemcy. Do zakończenia II wojny światowej Słubice były bowiem prawobrzeżną dzielnicą Frankfurtu nad Odrą o nazwie Dammvorstadt. Najlepszą porą do zaznania niezwykłej atmosfery całego święta wydaje się czas tuż przed zachodem słońca, kiedy to w otoczeniu kolorowych drzew roznosi się urzekająca łuna rozpalonych zniczy. Chętnych do udziału w spacerze organizatorzy zachęcają do wzięcia ze sobą lampionów, latarek lub pochodni elektrycznych. Po spacerze będzie można posłuchać chóru kameralnego Adoramus, który 1 listopada tradycyjnie śpiewa przy wybranych grobowcach słubickiej nekropolii.

Pomnikiem splecionej historii polskich i niemieckich mieszkańców Słubic jest stale powiększane lapidarium na cmentarzu komunalnym, które na początku października wzbogaciło się o 55 kolejnych kamieni i tablic nagrobnych, wyłowionych z nurtów Odry w Słubicach. Niemałe znaczenie dla miasta mają jednak również grób siedmiu nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, grób pierwszego lekarza Słubic Zenona Szemisa (1902-1953), czy obelisk poświęcony pionierom słubickiej oświaty, wzniesiony dzięki staraniom Związku Nauczycielstwa Polskiego. Serdecznie zapraszamy.

Roland Semik i Adam Poholski

Autor: Beata Bielecka | 1 listopada 2018

Wróć Drukuj

facebook google plus one